Zbierka na pomoc pre rodinu zosnulého vrútockého hrdinu Jaroslava Budza.

od Danny Kollar

Obetoval vlastný život, aby zachránil deti a učiteľov. Jaroslav Budz zomrel ako hrdina.

Krajinou otriasa obrovská tragédia, ktorá zastavila život v malom meste na strednom Slovensku. Pri útoku v Spojenej škole vo Vrútkach zomrel pod rukami 22-ročného muža zástupca riaditeľky školy Jaroslav Budz.

Učiteľ matematiky a chémie zaplatil vlastným životom, aby ochránil deti a ostatných kolegov. Jeho pamiatku si na sociálnej sieti uctil aj premiér Igor Matovič, ktorý mu pravom dal titul „Hrdina z Vrútok.“

Útočník po smrteľnom zranení zástupcu riaditeľky vbehol do najbližšej triedy a napadol učiteľku a dve deti. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka následne zastrelila polícia.

Dlhoročný učiteľ a zástupca riaditeľky Jaroslav Budz († 62) a školník Rudolf (60) zo Spojenej školy M. R. Štefánika vlastnými telami zabránili Ivanovi Č. († 22) v ďalšom krviprelievaní. Skúsený pedagóg za svoju statočnosť, bohužiaľ, zaplatil svojim životom.

Vo Vrútkach (okr. Martin) na obľúbeného profesora spomínajú s láskou stovky ľudí. V piatok 19. Júna bude mať Jaroslav pohreb.

Jaroslava Budza († 62) poznali ľudia ako charakterného muža, ktorý bojoval s krutým osudom. Pred desiatimi rokmi mu vzala manželku († 1999) rakovina a pred siedmimi aj syna († 2014), a tak sa okrem iného angažoval v boji proti tejto zákernej chorobe.

Tvrdý chlap s mäkkým srdcom

Jeho bývalá žiačka, ktorú učil ešte v Strojníckej priemyslovke v Ružomberku, zaspomínala, akou oporou pre ňu bol, keď za čias tvrdého socializmu napísala samizdatový text, za čo ju prišli vyšetrovať eštebáci. „Môj triedny Jaroslav Budz, mladý učiteľ, má vzal za ruku a povedal: ‚Neboj sa, nič im nehovor, na čokoľvek sa budú pýtať. Budem pri tebe a nič sa ti nestane‘,“ prezradila bývalá žiačka Ľuba Filička, podľa ktorej ho milovala celá dievčenská trieda. Jej slová potvrdila aj Gabriela Spalková (57) z Priekopy, ktorá mu prišla zapáliť sviečku pred školu.

Profesor Jaroslav Budz má učil na vrútockom gymnáziu, zhruba 20 rokov dozadu. Ja sám som bol problémový študent, pán Budz mal so mnou ako jeden z mala nekonečnú trpezlivosť. Poznal som ho, bol to človek zo zlatým srdcom, neublížil by muche. To, čo sa mu stalo, je strašná tragédia. Ešte väčšia tragédia mi príde fakt, že po ňom ostala 4-ročná dcérka, ktorej otázky sa len ťažko dajú zopodvedat. Snažíme sa v kruhu nielen známych zrealizovať vyzbieranie 10 000 eur na pomník a pamätnú tabuľu pre Jarka a zvyšok na sporenie pre pozostalú dcérku. Pomôže každá čiastka od Vás, za ktorú vopred ďakujeme.

Príjemcom zbierky bude Jarková staršia dcéra Mária.

Ja, Danny Kollár, ďakujem každému z Vás kto sa rozhodne prispieť, aj za seba aj za pozostalých.

Ďakujeme.

10 komentárov

Mohlo by sa vám páčiť

10 komentárov

Avatar
Martin Zázrivec 16. júna 2020 - 20:21

Pan Bombic. Prečo by som mal prispieť planéte jednoduchosť a nie priamo pozostalým…..

Odpoveď
Šéf planéty
Šéf planéty 16. júna 2020 - 23:34

To je na vás ako prispejete, ak chcete prispieť priamo rodine každá pomoc sa počíta. My sme v kontakte s rodinou pána Budza a máme trochu širší záber preto sme zbierku spustili. Všetko bude robené transparentne, výkazy z účtu budú zverejňované a koniec koncov to potvrdí aj staršia dcéra pána Budza. Pekný večer

Odpoveď
Avatar
Martin 17. júna 2020 - 22:08

Dobry den, chcel by som sa spytat, preco je prijemca zbierky starsia dcera pana Budza? Ma manzelku, s ktorou ma malu dcerku, pre ktoru tato zbierka je usporiadana.

Odpoveď
Šéf planéty
Šéf planéty 17. júna 2020 - 22:25

Máme isté informácie o vzťahu druhej manželky a pána Budza, ktoré nebudeme zverejňovať a preto sme sa rozhodli tak ako sme sa rozhodli.

Odpoveď
Avatar
Martin 17. júna 2020 - 23:03

Ak sa smiem opytat, preco je zbierka riesena prostrednictvom paypalu a nie transparentneho uctu?

Šéf planéty
Šéf planéty 18. júna 2020 - 8:36

Transparentný účet ponúka u nás iba Slovenská sporiteľňa a my tam účet nemáme. Okrem toho sám organizátor zbierky Danny Kollár dlhodobo žije v Anglicku takže riešenie cez Paypal bola jediná možnosť aby sme to spustili v čo najkratšom čase. V rámci transparentnosti budú (neviem či denne) zverejňované výpisy z toho účtu na našom instagrame. https://www.instagram.com/planetajednoduchost/

Avatar
Milan 22. júna 2020 - 17:21

Ahoj Danny, ja nemám paypal cez ninternet banking to nemôžem poslať

Ďakujem Milan

Odpoveď
Šéf planéty
Šéf planéty 23. júna 2020 - 11:36

Bohužiaľ je to jej osobný účet a my nemáme povolenie aby sme ho zverejňovali. Odporúčam si ju nájsť na facebooku a poslať jej správu. Volá sa Mária Budzová (na profilovke s dcérkou)

Odpoveď
Avatar
Danka 22. júna 2020 - 18:54

Nemám facebook, ani instagram. Viete zverejniť číslo účtu kam by som mohla zaslať prispevok. Ďakujem

Odpoveď
Šéf planéty
Šéf planéty 23. júna 2020 - 11:37

Bohužiaľ je to jej osobný účet a my nemáme povolenie aby sme ho zverejňovali. Odporúčam si ju nájsť na facebooku a poslať jej správu. Volá sa Mária Budzová (na profilovke s dcérkou)

Odpoveď

Zanechaj komentár