Západná Európa smúti pre Georgea Floyda, ale sama vykorisťuje otrokov z východnej Európy.

od Šéf planéty

Východní Európania sú otrokmi západnej Európy. To ale nevyvoláva žiadnu sústrasť a mediálny humbuk, spomenula autorka bulharských novín Duma Velislav Dyreva, keď komentovala situáciu v USA. „Čierni otroci u nás – to sú Bulhari a Rumuni“, písali vážené nemecké médiá. Nikto si pred nimi ale na kolená nekľaká. V západnej Európe existuje otvorená diskriminácia a vykorisťovanie východných Európanov. Veta „čierni otroci u nás – to sú Bulhari a Rumuni“ by mala byť na prvej stránke všetkých novín vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, kdekoľvek inde,“ píše autorka článku

Správanie polície voči černochom a pohreb Georgea Floyda novinárka označila za vyhýbavosť a falošné pokánie. Situácii sa venujú aj obyvatelia západnej Európy, a pritom tieto krajiny vykorisťujú ľudí z ostatných krajín, myslí si autorka.

„Západná Európa padla na kolená pred zabitým Georgeom Floydom, zversky ale vykorisťuje svojich otrokov z východnej Európy. Globálny kapitál, to je hlboký štát, ktorý ničí všetko na svojej ceste. (…) Potrebuje územia, hlúpe obyvateľstvo, bytosti bez minulosti a pamäti, ktoré by mohli slúžiť a byť otrokmi. Svetový hlboký štát vydrancoval krajiny východnej Európy, zdecimovali ich územia určené pre vylúpenie a pustošenie,“ uviedla.

Bulharská novinárka Velislava Dyreva píše pre noviny Duma a 24 hodín, bola ocenená zväzom bulharských novinárov a má na svojom konte viac ako 2000 publikácií.

Nemecké noviny Die Welt predtým publikovali materiál, kde autor vyzval svojich spoluobčanov, aby nezabúdali na problémy, ktoré existujú u nich doma.

„V našej krajine si Nemci niekedy stavajä do pozície, že nemajú nič proti čiernym. Zabúdajú ale: naši čierni, to sú Turci, Arabi, Rumuni a Bulhari. Ten, kto tomu neverí, sa musí opýtať niekoho z týchto ľudí, čo musia počúvať, keď pre seba hľadajú bývanie (prenájom),“ stojí v článku.

Protesty v USA

V Spojených štátoch vypukli masové protesty po tom, čo černoch George Floyd zomrel pri zadržaní zo strany polície. Protesty proti policajnému násiliu miestami prerástli do rabovania a vandalizmu. Prezident Donald Trump pohrozil použitím sily, ak začne rabovanie v masovom meradle.

HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Filippov

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár