Putin: Zdá sa, že v EÚ parlamente viacerí nevedia čítať alebo písať, alebo nemajú oči

od Šéf planéty

Petersburg 20. januára 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Alexei Danichev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Rusko bude 9. mája oslavovať 75. výročie  porážky hitlerovského Nemecka, ktorého hrôzovláda sa ukončila dobytím Berlína Červenou armádou. Vladimír Putin chce teraz sprístupniť  širokej verejnosti archívne dokumenty, ktoré súvisia s druhou svetovou vojnou. Ruský prezident to vyhlásil v sobotu v St. Petersburgu, kde pri príležitosti stretnutia s ruskými vojnovými veteránmi si s nimi pripomenul výročie prelomenia blokády Leningradu nemeckým Wehrmachtom, o čo sa zaslúžila Červená armáda 18. januára 1944

Blokáda sa potom skončila 27. januára 1944 po dvoch rokoch a štyroch mesiacoch.  Počas blokády zahynulo v meste viac ako milión ľudí. Veľká časť z nich zomrela od hladu. Nemci blokádou chceli mesto vyhladovať. Táto blokáda je jedným z najväčších zločinov Wehrmachtu vo vojne. Dokumenty z archívu bude uložené v centre otvorenom pre verejnosť.

Rozhodnutie prezidenta Putina o sprístupnení dokumentov súvisí s nehanebnou rezolúciou EÚ parlamentu, v ktorej sa zdôrazňuje, že svoj podiel na vypuknutí druhej svetovej vojny mal aj Sovietsky Zväz. Je to absurdná provokácia Ruska (kedy EÚ parlament vydá rezolúciu, že prepadnutie Iraku armádou USA bolo bolo obrovským trestuhodným zločinom, ktorý nebol  potrestaný?).

V  sobotu prezident pred veteránmi opakovane kritizoval rezolúciu EÚ a povedal o.i.:

„Zatvoríme huby všetkým, ktorí sa pokúšajú prepísať dejiny a znižovať zásluhy našich otcov a dedov, ktorí položili životy, aby svoju vlasť a fakticky celý svet zachraňovali pred fašizmom.“

Zdôraznil, že niektorí politici na Západe nevedia držať svoje nehanebné papule a znevažujú veľké zásluhy Sovietskeho Zväzu na porážke hitlerovského fašizmu.

Podčiarkol ešte raz, že uverejnením dokumentov Rusko zapchá raz navždy  všetky nehanebné papule tých, čo naň len špinia.

V súvislosti s rezolúciou EÚ parlamentu Putin ešte rozhorčene povedal:

„Nemožno sa ubrániť dojmu,  že ľudia, ktorí ju odsúhlasili buď nevedia čítať alebo písať, alebo nemajú oči.“

Pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny sa budú konať 9. mája v Moskve veľké oslavy víťazstva Červenej armády nad Hitlerom. Budú spojené aj s veľkou vojenskou prehliadkou. Ruská vláda očakáva množstvo štátnych hostí z celého sveta. Už sa prisľúbil napr. prezident Emmanuel Macron i izraelský premiér. Medzi pozvanými je aj prezident Trump, Angela Merkel, i nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Vladimír Putin je pozvaný tento týždeň do Izraela, kde bude mať vo štvrtok reč v Jeruzaleme v pamätníku Jad va šem  na spomienkovej  slávnosti pre obete holokaustu. Izraelský premiér pozval ruského prezidenta aj v súvislosti s tým, že pred 75. rokmi oslobodila Červená armáda koncentračný tábor Osvienčim, ktorý platí ako symbol holokaustu.

Počas návštevy Jeruzalema Vladimír Putin otvorí v Sacher parku pamätník na blokádu Leningradu, počas ktorej zahynuli aj početní jeho židovskí občania.

Roman Bednár

ZDROJ: HS

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár