Prúd utečencov do Európy dosiahol v roku 2019 rekordné číslo: 80 miliónov

od Šéf planéty

Šéf agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi kritizuje západné krajiny, ktoré spôsobujú alebo podporujú ozbrojené konflikty v regiónoch, odkiaľ potom ľudia masovo utekajú.

Grandi povedal: “K tomu sa v týchto regiónoch pridáva nararastajúca bieda a hlad, a teraz ešte aj korona kríza, a to extrémne zvyšuje počty utečencov, ktorí smerujú predovšetkým do Európy. Ak sa nič neudeje, čo by situáciu zlepšilo, tak sa bude vydávať na útek čoraz viac ľudí.“

Organizácia Amnesty International kritizuje Európu za to, že európske štáty prejavujú čoraz menšiu ochotu prijímať utečencov. Peter Neher prezident Deutschen Caritasverbandes vyhlásil, že utečencov musíme prijímať a poskytovať im azyl aj v časoch korony.

Šéfka Handicap International Deutschland, Kipfer-Didavi povedala: „Asi 15 percent utečencov sú invalidi a postihnutí a tí potrebujú mimoriadnu ochranu a pomoc.“

V roku 2010 registrovala organizácia UNHCR celosvetovo „len“ 40 miliónov utečencov. A len za 10 rokov sa ich počet zdvojnásobil. Ide teda o mimoriadne dramatický nárast.

Možno to označiť sa skutočnú celosvetovú katastrofu. Hlavný podiel na nej majú USA, ktoré vyvolali konflikty v Iraku, Lýbii i Sýrii a Afganistane. Ale svoj podiel na nich má aj Európa.

Roman Bednár / HS

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár