Predseda ĽSNS Marián Kotleba príde na súdne pojednávanie o šekoch

od Šéf planéty

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian K. sa zúčastní súdneho pojednávania dňa 28. mája v kauze šekov. Pre agentúru SITA to dnes povedal poslanec a hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica.

V polovici mája Marian K. v kauze kontroverzných šekov v sume 1 488 eur neprišiel na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Ospravedlnil sa z dôvodu plnenia poslaneckých povinností. V ten deň pokračovala schôdza parlamentu. Marián K. zároveň zdôraznil, že na pojednávaní chce byť prítomný, a preto nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Sudkyňa pojednávanie odročila na 28. mája.

Predsedníčka klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová v stredu 20. mája procedurálnym návrhom na schôdzi žiadala predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby sa 28. mája neuskutočnila mimoriadna schôdza parlamentu. Zemanová chcela tým docieliť, aby sa Marian K s odkazom na poslanecké povinnosti nevyhol súdu. Poslankyňa SaS tiež požiadala šéfov parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť a na kontrolu Vojenského spravodajstva, kde je Marian K. členom, aby sa v deň konania súdu neuskutočnilo ani žiadne rokovanie týchto výborov.

Predsedajúci nedal o iniciatíve Zemanovej hlasovať, pretože by sa schválením jej návrhu obmedzila právomoc šéfa parlamentu zvolávať schôdze. „Skôr išlo o morálnu výzvu predsedovi a aj predsedom výborov, aby na deň súdneho pojednávania iniciatívne neorganizovali schôdze,“ uviedla pre agentúru SITA Zemanová.

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) agentúre SITA povedal, že chápe iniciatívu Zemanovej, ale už predtým, ako predniesla svoj návrh, naplánoval rokovanie výboru na iný dátum. „Máme výbor 1. júna a všetci členovia výboru o tom vedia,“ poznamenal Krúpa.

Hovorca ĽSNS Ďurica povedal, že sa s názormi poslankyne Zemanovej strana nestotožňuje. „Považujeme ju za šarmantnú dámu a máme k nej úctu. Spomínaný návrh, ktorý predniesla v pléne Národnej rady SR na záver poslednej schôdze, bol možno len prejavom únavy pani poslankyne. Nehneváme sa na ňu,“ dodal Ďurica.

Marian K. čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dôvodom je, že v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov so sumou 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

— SITA

1 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

1 komentár

Avatar
Magda Takácsová 25. mája 2020 - 19:08

Čo to je za nehanebnosť alebo je to nevedomosť, tmárstvo alebo nebodaj aj zlomyseľnosť keď niekomu stačí, že si zažongluje s číslom na šeku podľa vzoru „hodí sa to“ a podáva žalobu na súd na čísla, ktoré sám rozkladom vytvoril. Veď to je ako z filmu Posledná bosorka.
Ale veď podstatný je čin, ktorý bol vykonaný darovaním finančnej pomoci rodinám, ktoré to potrebovali.
Nechcem tu citovať cudzie múdrosti ale nedá mi aspoň nechať odkaz všetkým upaľovačom na str.284 – a ď.:Yuval Noah Harari:SAPIENS

Odpoveď

Zanechaj komentár