Pandémia? Nevadí! Vypusťte migrantov zo záchytných centier, vyhlásila eurokomisárka

od Šéf planéty


Nelegálni migranti čakajúci na deportácie v záchytných centrách by mali byť vypustení, odporúča komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovićová. V týchto centrách sa podľa nej ťažko dodržiavajú potrebné opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Zároveň žiada, aby členské štáty zabezpečili spomínaných migrantov či už ubytovaním alebo zdravotnom starostlivosťou.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovićová požiadala členské štáty, aby vypustili čo najviac migrantov zo záchytných centier. Píše sa tak v oficiálnom stanovisku na internetovej stránke Rady Európy, vydanom 26. marca.

„V dôsledku svetovej pandémie COVIDu-19 muselo mnoho členských štátov zastaviť vyhosťovanie migrantov, ktorí nemali právo zostať na ich pôde, vrátane tzv. Dublinských návratov a nie je jasné, kedy budú pokračovať,“ píše sa v úvode vyhlásenia.

Podľa komisárky sú deportácie legálne len v prípade, že je ich možné uskutočniť. V súčasnej krízovej situácii sa to však často nedá, a preto nie je možné spomínaných nelegálnych migrantov zadržiavať v prisťahovaleckých centrách. Je v nich totiž náročné uplatňovať a dodržiavať potrebné opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Zabezpečte im základné služby

Mijaticová preto apeluje na členské štáty, aby spomínaných migrantov vypustili, pričom podotýka, že niektoré krajiny tak už začali robiť. Medzi nimi je napríklad Belgicko, Španielsko, Holandsko či Veľká Británia. Zároveň prosí, aby štáty nevydávali nové príkazy na deportáciu v tejto krízovej dobe, keďže je aj tak nepravdepodobné, že budú vykonané.

„Členské štáty by mali tiež zabezpečiť, že takto vypusteným ľuďom sa dostane ubytovanie a základné služby, ako zdravotná starostlivosť. To sú dôležité veci, aby sa zachovala ich hrdosť a aby sa ochránilo verejné zdravie v členských krajinách,“ píše ďalej komisárka.

Spomínané opatrenie sú podľa nej len jedným z mnohých, ktoré môžu jednotlivé štáty zaviesť, aby chránili práva imigrantov, či už tých požadujúcich azyl alebo nelegálnych prisťahovalcov.

1 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

1 komentár

Avatar
Peter Labanc 2. apríla 2020 - 15:12

Mijatovičová, si spadla s marsu, alebo sa ti nedokrvuje dostatočne mozog ??? U nás su problémy, zabezpečiť vlastných občanov !!!!! To kde si sa naučila,takto eklekticky rozdávať rozum iným krajinám ? Poriadne sa nadýchaj kyslíku, nech sa ti uplne dokrvý mozog a prestaneš mať také tieto utopistické myšlienky !!!!!!!

Odpoveď

Zanechaj komentár