„Nikdy nehrozte iránskemu národu,“ píše Rúhání Trumpovi

od Šéf planéty

Donald Trump na Twitteri hrozil, že USA zaútočia na 52 iránskych cieľov, ak sa Irán pomstí za zabitie Solejmáního. Teraz sa prihlásil o slovo iránsky prezident Hassan Rúhání – a hrozí Trumpovi

V konflikte so Spojenými štátmi smerovalo iránske vedenie Washingtonu ostré varovanie. „Nikdy nehrozte iránskemu národu“, napísal v pondelok na Twitteri iránsky prezident Hassan Rúhání, ktorý reagoval na nedávnu hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočiť na 52 iránskych cieľov.

„Tí, ktorí odkazujú na číslo 52, by si mali spomenúť aj na číslo 290. # IR655“, napísal Rúhání. Poukazoval tým na civilné lietadlo Iran Air 655, ktoré bolo v roku 1988 zostrelené americkou vojnovou loďou nad Hormuzským prielivom. Pri tom bolo zabitých 290 ľudí. Od tej doby Irán žiada od USA oficiálne ospravedlnenie.

Trump cez víkend hrozil Teheránu, že USA zaútočia na 52 iránskych cieľov „veľmi rýchlo a veľmi tvrdo“, ak bude Irán žiadať odvetu za cielené zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri americkom dronovom útoku. Trump tým výslovne odkázal na 52 amerických občanov, ktorí boli zajatí ako rukojemníci na americkom veľvyslanectve v Teheráne v roku 1979.

Francúzsko stále dúfa v diplomaciu

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian vyzval strany konfliktu k diplomatickému úsiliu a apeloval na Irán, aby sa zdržal „odvety“. „Dnes je ešte stále príležitosť na diplomaciu“, uviedol Le Drian vo francúzskej televíznej stanici BFM-TV. Podmienkou však je, aby obe strany konfliktu nadviazali vzájomný dialóg s cieľom umožniť „regionálnu stabilitu“ a zachrániť jadrovú dohodu s Teheránom.

Generálny tajomník OSN António Guterres bol znepokojený zvyšujúcim sa medzinárodným napätím. „Nový rok začal a náš svet je v chaose“, povedal Guterres v New Yorku.

Guterres sa síce nezaoberal explicitne nedávnou eskaláciou konfliktu medzi USA a Iránom, jeho slová sa dali však chápať ako odkaz Teheránu a Washingtonu. Jeho odkaz je „jednoduchý a jasný“, povedal generálny tajomník OSN. „Zastavte eskaláciu. Zachovajte maximálnu zdržanlivosť. Nadviažte opäť dialóg. Obnovte medzinárodnú spoluprácu.“

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár