Matovič: „Nenechajme sa vyrušovať krikľúňmi spoza plota. Psy štekajú, karavána ide ďalej“

od Šéf planéty

Inteligentnú (smart) karanténu by mohli spustiť v piatok 22. mája. Závisí to od toho, ako dopadne testovacia fáza. Všetko však nasvedčuje tomu, že v piatok smart karanténu spustia. Potvrdil to Ján Bučkuliak z permanentného krízového štábu a premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že štátna karanténa sa zavedením smart karantény neruší

Smart karanténa bude dobrovoľná, štátnu karanténu jej zavedením nerušia. „Je to len alternatíva,“ poznamenal Bučkuliak s tým, že občan na jej absolvovanie bude musieť splniť viacero podmienok. Tie ešte zverejnia. Občan bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.

Smart karanténa má fungovať tak, že občan, ktorý sa chce vrátiť zo zahraničia na Slovensko, vyplní formulár na ekarantena.korona.gov.sk. Stiahne si aplikáciu, aktivuje ju. Na hraniciach skontrolujú registráciu, biometriu tváre, občan podpíše čestné vyhlásenie a poučenie. Domov, respektíve na miesto domácej izolácie, sa presunie individuálne. Aplikácia ho bude v náhodných intervaloch a počtoch vyzývať, aby sa preukázal.

Podozrenie na porušenie karantény má aplikácia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má občana požiadať o vysvetlenie. „Občan bude mať šancu vysvetliť, že to zmeškal, lebo bol napríklad v sprche,“ doplnil Bučkuliak.

Premiér Igor Matovič naďalej trvá na ochrane hraníc. O ich otvorení rozhodne podľa neho konzílium odborníkov, nie ministerstvá. „Musíme chrániť ľudí a val na hraniciach pred tým, aby sme si nezavliekli vírus späť na Slovensko,“ doplnil, pričom v relácii rádia Express s Branislavom Závodským sa vyjadril ešte expresívnejšie, keď na margo otvárania hraníc a otázku Závodského, aké sú možnosti, povedal:

„Ísť tak, ako sa išlo doteraz, nenechať sa vyrušovať krikľúňmi zboku, alebo spoza plota kričiacimi. Ísť v duchu toho, ako sa hovorí, psy štekajú, karavána ide ďalej.“

Tieto premiérove slová sa však dotkli Slovákov, ktorí čakajú na návrat domov – či už za hranicami, alebo v samotnej štátnej karanténe:

„Tak najskôr nás prosil, aby sme zo zahraničia prišli voliť. Potom nás začal zatvárať do štátnych karantén a nazýval utečencami. Keď už je všetko konečne pomaly na ústupe, tak si chce na nás posvietiť aplikáciou a domácou karanténou. Už nie sme ale utečenci, ale sme psi, ktorí vyjú za plotom….“, píše Slovák na sociálnej sieti v skupine, ktorá združila ľudí čakajúcich na návrat domov.

„Ako sa môže štátnik takto vyjadrovať o svojich občanoch? Nikdy som nepočul žiadneho štátnika rozprávať takto dehonestujúco o svojich občanoch… Koho zastupuje? Veď k občanom SR patríme predsa aj my… Stále máme občianske preukazy SR, stále máme trvalý pobyt v SR, stále sme občanmi SR… Veď on nadáva na vlastných a to si chce hovoriť premiér Slovenska?“

Igor Matovič zároveň neuviedol, či hranice Slovensko otvorí od 15. júna. Závisieť to podľa jeho slov bude od epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

ZDROJ: HS

1 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

1 komentár

Avatar
mil 20. mája 2020 - 11:11

Ten je fakt na hlavu i s tym jeho konziliom.

Odpoveď

Zanechaj komentár