Lietadlo s transparentom White Lives Matter vyvolalo v Anglicku búrku reakcií. Ospravedlňovať sa, ku*va, nemienim, hovorí fanúšik

od Šéf planéty

Pred začiatkom futbalového zápasu v rámci anglickej Premier League sa nad štadiónom Etihad v Manchestri objavilo lietadlo s transparentom White Lives Matter (Na životoch bielych ľudí záleží). Následne sa k tomuto činu prihlásil fanúšik futbalového klubu Burnley Jake Hepple a odmietol sa za neho ospravedlňovať. Predstavitelia klubu Burnley označili akciu za urážlivú a prípad teraz rieši polícia

Atmosféra pred zápasom medzi anglickými futbalovými tímami Manchester City a Burnley na štadióne Etihad sa v konečnom dôsledku úplne obrátila. Pred začiatkom samotného zápasu hráči oboch tímov pokľakli na znamenie solidarity s hnutím Black Lives Matter, ale krátko potom sa nad štadiónom objavilo malé lietadlo s transparentom White Lives Matter Burnley. Zodpovednosť za tento skutok na seba vzal fanúšik klubu Burnley, Jake Hepple, ktorý zverejnil na svojej facebookovej stránke videozábery daného letu.

video

Navyše dal dotyčný jasne najavo, že tento čin neľutuje a akékoľvek ospravedlnenia zo svojej strany považuje za zbytočné. Hepple takisto naznačil, že súčasný stav vecí vo svete vníma ako diskrimináciu bielej rasy.

„Ja by som sa chcel ospravedlniť… pred absolútne nikým! Povedať White lives matter sa v súčasnosti považuje za rasizmus (deň potom, čo boli traja belosi zavraždení v parku v Readingu, ale všetko, čo sme na obrazovkách videli, je len Black lives matter po zavraždení Georgea Floyda). Žijeme v šialenom svete,“ napísal Jake Hepple vo svojom príspevku na Facebooku.

Predstavitelia futbalového klubu Burnley čin Jakea Heppleho odsúdili. Na svojej oficiálnej webovej stránke totiž vyhlásili, že vystupujú proti rasizmu akéhokoľvek druhu. Následne podotkli, že plne podporujú iniciatívu Black Lives Matter a ospravedlňujú sa všetkým, kto podporuje toto hnutie.

Britské médiá následne informovali, že tento prípad bude predmetom vyšetrovania polície. Dôvodom je údajne rasistický ráz spomínanej akcie a informácie o možnej podpore činu zo strany ultrapravicových skupín.

All Lives Matter ako prejav údajného extrémizmu

Na konci minulého týždňa v Brne na Dominikánskom námestí prebehla protestná akcia stúpencov hnutia Black Lives Matter. Účastníci sobotňajšieho zhromaždenia prišli na dané miesto vysloviť svoju podporu menšinám a nesúhlas s rasizmom. Avšak, na námestí sa objavila aj ďalšia skupina ľudí, ktorí zjavne nesúhlasili so stanoviskom priaznivcov hnutia BLM. Podľa ich názoru ide v podstate o obrátenú diskrimináciu, kedy sa životy predstaviteľov europoidnej rasy začínajú považovať za druhoradé. So sebou si odporcovia BLM priniesli transparent s nápisom All Lives Matter (Na životoch všetkých ľudí záleží).

Postoje príslušníkov hnutia Slušní lidé sa nestretli s pochopením redaktorky Českej televízie Barbory Zítkovej. Tá ich na svojom twitterovom účte dokonca označila za extrémistov.

„V rámci #BLMBrno sa zišla okrem skupiny podporovateľov aj skupina extrémistov. Na akciu dohliada @PolicieCZ. Zatiaľ akciu narušujú len pokriky a pískaním,“ oznámila dotyčná.

S kontroverzným názorom redaktorky však nesúhlasil rad užívateľov. Komentujúci pod menom Karel napríklad poukázal na nedôslednosť pozície redaktorky, ktorá podľa neho prehliada prejav rasizmu zo strany priaznivcov hnutia BLM.

„Pani redaktorka, a nie je upozorňovanie na rasu v príklade BLACK lives matter práve rasizmus? Ale vlastne ide o „dobrú„ vec, takže vtedy rasizmus prehliadame? Čo by ste hovorili na hnutie WHITE lives matter? Asi pravicový extrémizmus, že?“ kladie dotyčnej rad nepríjemných otázok.

ZDROJ: HS

Lietadlo s transparentom White Lives Matter vyvolalo v Anglicku búrku reakcií. Ospravedlňovať sa, ku*va, nemienim, hovorí fanúšik

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár

Táto stránka používa súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, a pre nevyhnutnú funkcionalitu stránky. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Potvrdiť čítať viac

error: Obsah je zabezpečený !!
Share via
Copy link