Koronavírus odhaľuje pravú tvár európskej „solidarity“: arogantnú neokoloniálnu pažravosť

od Šéf planéty

Koronavírusová pandémia ukázala v plnej kráse skutočnú užitočnosť a efektívnosť Európskej únie v jej dnešnej podobe. Namiesto akejkoľvek pomoci nám adresuje len výzvy: otvorte hranice a nebráňte nadnárodnému biznisu zarábať – aj za cenu zdravotného rizika pre vás

Európska únia nielen že opäť raz úplne zlyhala – tak ako aj vo všetkých predošlých krízach, napríklad migračných – keď nedokázala absolútne nič skoordinovať a v ničom členským krajinám reálne pomôcť, ale naopak, snaží sa sledovať opäť jedine záujem západných korporácií na úkor zdravia občanov v krajinách, kde koronavírus zatiaľ nie je taký rozšírený.

Nie, dnes nechceme hovoriť o tom, ako v Nemecku niekoľkým krajinám arogantne ukradli objednané a zaplatené ochranné pomôcky a ešte sa drzo čudovali, keď sa majitelia domáhali svojho majetku. Témou je iná, možno ešte nehoráznejšia bezočivosť.

Poprední predstavitelia európskej centrálnej moci, šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a francúzsky prezident Emmanuel Macron mali v uplynulých dňoch podobné vyhlásenia, v ktorých vyzývajú národné štáty, aby nezatvárali svoje hranice, v záujme čo najmenších ekonomických dopadov na „celoeurópsku“ ekonomickú prosperitu.

„Ochrana zdravia občanov by nemala brániť tomu, aby sa tovary a potrebný personál dostali k pacientom, zdravotníckym zariadeniam, továrňam či obchodom,“ vyhlásila von der Leyenová (viď TU).

„Štáty EÚ by mali mať hranice otvorené, kde to je možné, a nepodliehať koronavírusovému „nacionalizmu“, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron (viď TU). „Bezpochyby budeme robiť regulačné opatrenia, vrátane zatvárania hraníc, ale budeme ich robiť tam, kde je to primerané, a budeme ich robiť ako Európania, v európskom meradle, lebo v tomto meradle sme vybudovali naše slobody a ochranu,“ uviedol Macron.

Macron hovorí o ekonomickej katastrofe pre Európu, o tom, že by európske krajiny mali kompenzovať obchodníkom ušlé zisky a mali by postup koordinovať na „európskej“ úrovni: „Vírus nemá pas. Musíme spojiť sily, koordinovať naše kroky, kooperovať… európska koordinácia je zásadná vec.“

Preložme si to do slovenčiny: zatiaľ čo Francúzi zatvárajú vo vlastnej krajine školy, reštaurácie, obchody či iné prevádzky, pretože nákaza sa tam dnes rozbieha podľa „talianskeho“ scenára, len s niekoľkotýždňovým meškaním, v rovnakom čase nám Macron drzo hovorí, že nemáme zatvárať hranice, aby sme neubližovali „európskemu“ (rozumej, nadnárodnému, čiže západnému) biznisu. A čo je myslené tou „kooperáciou“? No predsa to, že sa o všetkom bude rozhodovať centrálne, teda na Západe a my nebudeme do toho hovoriť.

Alebo ešte jasnejšie. Macron a von der Leyenová v podstate hovoria: my, majitelia Európy, potrebujeme, aby naše západné firmy robili aj naďalej u vás biznis bez akýchkoľvek obmedzení, aby mali čím menšie straty v dôsledku pandémie. Čo na tom, že u vás máte koronavírusu podstatne menej ako my u nás, čo na tom, že u vás budeme týmto spôsobom šíriť nákazu – nás nezaujíma, že vás nakazíme, nás zaujíma iba to, aby sme na vás zarobili. Nech žijú európske hodnoty, nech žije európska „koordinácia“ spočívajúca v tom, že vám síce s ničím nepomôžeme, ale vy opäť raz budete obeťou našej pažravosti. Nech žije Európska únia!

ZDROJ: HS

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár