Koronavírus by mal Slovákov naučiť, aby sa ako národ mali radi. Nielen v čase hokeja

od Šéf planéty

KOMENTÁR Ak by existovali majstrovstvá sveta v sebanenávidení, Slováci by ašpirovali na zisk vrcholných priečok. Dnešná vyhrotená situácia nám však dáva čoraz viac dôvodov na to, aby sme v tejto disciplíne nadobro prestali súťažiť. Pri hodnotení najväčšej krízy tohto storočia sa totiž naopak na povrch derie stále viac dôvodov, prečo by sme sa mohli mať naopak radi.

Jedna z najčastejšie používaných viet nielen pri virtuálnych diskusiách o tunajších spoločenských problémoch je tá, že „toto sa môže stať len na Slovensku“.

Stalo sa z nej klišé používané bez rozmyslu, ktoré u niektorých skupín obyvateľstva pramení z potreby neustále frflať a u iných zase zo sklonov velebiť všetko cudzie a haniť všetko domáce.

Z našich slovníkov táto a podobné myšlienky nevymizli ani dnes. Len Slovensko robí málo testov, iba u nás chýbajú ochranné pomôcky, len na Slovensku môžeme mať prípad a lá Kičura a len v našej krajine všetko funguje zle, pomaly a nekvalitne.

Realitu neoklameme

Je mi jasné, že autori týchto vyjadrení svoje slová nemyslia vždy doslovne a že pri zvládaní pandémie máme rezervy, no dnes tieto náreky nekorešpondujú s realitou do takej miery, až je to otravné a zaslúži si to zopár riadkov.

Triezve zhodnotenie situácie nám totiž dáva úplne iný obraz o našich schopnostiach a schopnostiach ostatných štátov. Aj tých, ktoré sú pokladané za pupok sveta.

Totižto, medzitým, ako sa sťažujeme na problémy Slovenska, nám uniká, že pri potenciáli rozložiť štát, ktorý koronavírus na iných miestach glóbusu má, sú to vlastne problémiky (čím ich nechcem bagatelizovať), ale pravidlá komparácie sú neúprosné.

Zlé, horšie, najhoršie

V Španielsku stúpa počet mŕtvych takým tempom, až musia ich telá ukladať do provizórnych dočasných márnic – napríklad do klziskovej haly. Nakazených je tiež neskutočných vyše 4-tisíc zdravotníkov.

V Belgicku sa dopustili kompetentní neuveriteľného faux pas, keď v roku 2017 zlikvidovali milióny údajne nevyhovujúcich respirátorov typu FFP2 bez toho, aby ich nahradili. Dnes krajina hlási okolo 300 mŕtvych a v prepočte na obyvateľov patrí k najviac zasiahnutým.

Zdravotné sestry v USA sú pre absenciu ochranných odevov nútené obliekať sa do vriec na odpadky. Newyorský guvernér očakáva totálny kolaps zdravotníctva, keď vraví, že za dva týždne bude JISku potrebovať asi 40-tisíc pacientov, pričom k dispozícii je 13-krát menej lôžok. A to pandémia v USA iba štartuje.

A v Británii sa s plánom budovať kolektívnu imunitu, ktorý mnohí epidemiológovia či virológovia nazývali šialeným, zahrávali takmer dovtedy, dokým koronavírus nechytili aj najvyšší predstavitelia reprezentatívnej (princ Charles) a výkonnej moci (Boris Johnson).

Na niečo to môže byť dobré

V porovnaní s týmito krajinami má Slovensko extrémne dobré vyhliadky a nie je vylúčené, že v horizonte niekoľkých týždňov bude u nás koronavírus ak nie porazený, tak minimálne udržaný na uzde, dokým mu ranu z milosti nezasadí svetová veda v podobe vynájdenia účinných vakcín a liečiv.

Ak nás môže táto kríza niečo naučiť, jedna z vecí je tá, že by sme sa mohli začať mať radi nielen pri športových podujatiach, uvedomiť si niektoré naše národné kvality a prestať s komplexom nenávidenia samých seba. Ten nás totiž nikam neposunie. Nepremrhajme túto šancu.

ZDROJ: DENNIKS

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár