Koho naozaj podporuje farár Kuffa? EXKLUZÍVNE VIDEO a vyjadrenie.

od Šéf planéty

Pokiaľ ide o správne hodnoty, Marián Kuffa je ochotný podporiť kohokoľvek a od politiky sa pri duchovnom zápase podľa neho úplne odstrihnúť nedá. A keďže jeho domnelé šéfovanie politickej strane KDŽP sa u mnohých berie ako hotová vec, vybrali sme sa zistiť pravdu priamo do Žakoviec, kde pôsobí. Otec Kuffa túto fámu popiera a je zrejmé, že jeho volebný favorit je niekto úplne iný.

video

Na území Slovenska zrejme niet kňaza, ktorého meno by sa skloňovalo viac ako meno Mariána Kuffu. Hoci sa do roku 2010 a relatívne aj dlho potom tešil všeobecnej obľube vďaka svojej charitatívnej činnosti, národ sa rozpoltil po tom, ako sa začal nahlas vyjadrovať k hodnotovým témam.

Obsahová nekorektnosť a formálna prostorekosť mu časom zabezpečili takú popularitu, že v súčasnosti nie je ničím výnimočným, ak jeho kázne sledujú desiatky či v extrémnom prípade stovky tisíc ľudí.

Úmerne s tým však narástol aj počet jeho odporcov a verejný dištanc mnohých slovenských politikov či novinárov vygradoval koncom minulého roka, kedy Kuffovi ukázali stopku aj nadriadení biskupi.

Menovaný kňaz sa však k hodnotovým témam, ktoré rezonujú medzi politickou špičkou nielen vyjadruje, ale aj do politiky aktívne vstupuje. Teda, aspoň také je presvedčenie Kuffových odporcov a istej časti konzervatívneho spektra.

Ak ide o správne hodnoty, podporím kohokoľvek

Kuffa mal podľa predstáv kritikov ťahať nitky v strane KDŽP a objavili sa aj postoje, ako keby automaticky súhlasil aj so spojením tejto strany s ĽSNS v jednej veľkej päťkoalícii. Táto teória dávala zmysel navonok aj laikom, a to napríklad vďaka reálnemu pôsobeniu jeho brata Štefana v štruktúrach KDŽP.

Na časy, kedy sa formovala veľká koalícia vedená ĽSNS, a Kuffa sa preto stal predmetom útokov, si spomína nasledovne: „Celý deň som betónoval, osprchoval som sa, šiel spať a ráno som sa opäť zobudil pošpinený.“ Kuffa sa podľa svojich slov o pripravovanej koalícii dozvedel ráno, po všetkých očierňovaniach a spŕškach z médií a časti konzervatívneho spektra. Ako sám deklaroval, na žiadnom sneme KDŽP nebol, predsedníctiev sa nezúčastňoval, nevedel, ktorým smerom sa strana uberá.

Denník S sa preto vybral za farárom Kuffom priamo do Žakoviec, dedinky pri Poprade, kde okrem duchovnej činnosti po vyzlečení rúcha pomáha núdznym aj ťažkou fyzickou prácou. Alkoholici, bývalí väzni, prostitútky, chudobné rodiny a podobne. Tí všetci nachádzajú pomoc a útočisko v Inštitúte Krista Veľkňaza.

„Podporím aktivitu ktorejkoľvek strany, ktorá smeruje k podpore záchrany života. Či už fyzicky, keď ide o potraty, alebo morálne, keď ide o gender,“ hovorí farár s dodatkom, že iné témy ako hodnotové ho priveľmi nezaujímajú a ako kňaz cíti povinnosť o nich hovoriť.

„Keď sa nemorálne veci dejú v športe, tak hovorím do športu, hoci nie som športovec. Keď sa dejú napríklad v medicíne, tak hovorím do medicíny, hoci nie som medik,“ vysvetľuje ďalej a naznačuje tým, že z istého aspektu sa má právo a zároveň povinnosť vyjadrovať k mnohým odborom ľudskej činnosti, politiku nevynímajúc.

Neskôr konkrétne vyzdvihol napríklad Andreja Danka za to, že pri riešení tém, ktoré sú mu blízke dodržal sľub. „S Dankom som sa stretol, keď zamietli protipotratové zákony. Každý hovoril, že sa už nič nedá robiť. Povedal som mu, vy ste politik a právnik, nájdete cestu. Hneď popremýšľal a povedal, že sa pokúsi niečo vymyslieť a aj to splnil,” konštatuje Kuffa.

Neskôr pripomenul, že v minulosti pochválil aj expremiéra Roberta Fica za postoj voči Istanbulskému dohovoru či šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, keď inicioval zákon na ochranu života. „Nie som ficovec, dankovec ani kotlebovec, ja som hodnotovec,“ uviedol Kuffa.

To, že riadim KDŽP, sú výmysly

„Pýtali sa ľudia, že kde ste boli dovtedy, keď to v roku 2011 pani ministerka Žitňanská a pán štátny tajomník začali riešiť Istanbulský dohovor? No spal som pod kobercom nevedomosti, ako mnohí ľudia dodnes. Starší brat mi to nahral na USB kľúč a pustil som si to v aute. A pozerám, páni moji…,“ reaguje známy kňaz na kritiku konzervatívnej časti verejnosti.

Potom zdôraznil, že vstúpiť do politiky sa nechystá, lebo jeho poslanie je byť farárom. Jeho previazanie s KDŽP vraj nie je pravdivé. V živote vraj nebol na žiadnom sneme, na žiadnom predsedníctve a nevie poriadne vymenovať ani ľudí, ktorí sa v strane angažujú a nevie, kam sa strana uberá. „Ako by som ju riadil? To sú výmysly,“ hovorí.

Vravel som mu, zober to

Začína byť jasné, že kandidát, ktorého Marián Kuffa podporuje, kandiduje za stranu, ktorá zaujala voči koalícii okolo kotlebovcov (a teda aj voči KDŽP) v podstate antagonistický postoj.

Máme na mysli človeka, ktorého s Kuffom spája nielen dlhoročné osobné priateľstvo, ale aj angažovanie sa v Slovenskom dohovore za rodinu – Erika Zbiňovského. Ide o konzervatívneho aktivistu, ktorý uzatvára druhú desiatku kandidátov SNS do nasledujúcich parlamentných volieb.

„Erik dostal ponuku ísť do SNS a pýtal sa ma, či to má prijať, a ja som mu odvetil, ‚áno, zober to‘, podporil som ho v tom“ povedal redaktorovi Denníka S farár od Popradu.

Pritom pripomína, že Zbiňovský dostal výnimku a kandiduje ako nečlen strany. „Treba sa pozrieť na to, kto robí najviac pre odmietnutie Istanbulského dohovoru, predsa pán Danko a pani Smolíková. Myslím, že to bolo správne rozhodnutie,” vraví Kuffa.

Zbiňovský nám k tejto príležitosti taktiež poskytol exkluzívne video, v ktorom stojí s Kuffom bok po boku a znovu opakuje výhrady konzervatívneho spektra voči Istanbulskému dohovoru. Odmietajú rodovú ideológiu, odovzdanie právomocí nadnárodnému výboru Grevio či napríklad vmiešavanie sa štátu do súkromného života párov.

Jadrom záznamu však bola opätovná výzva adresovaná prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá stále otáľa s notifikáciou odmietavého postoja voči Istanbulskému dohovoru SR Rade Európy aj napriek jasnému rozhodnutiu parlamentu i vlády. Tým podľa mnohých politikov a právnikov koná v rozpore s našou ústavou.

0 komentár

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechaj komentár